Co je to adrenalin? - Adrenálium

Přejít na obsah

Adrenalin (epinefrin), je hormon vyměšovaný dření nadledvinek. Připravuje tělo na výkon, je základním hormonem stresové reakce „útok nebo útěk“. Adrenalin společně s kortizolem se podílejí na udržení organismu při životě při stresové reakci. Působí proti sobě. Adrenalin se snaží "vyhecovat" tělo k co největším výkonům. Kortizol ho brání před poškozením od účinků adrenalinu.

Molekula adrenalinu

videoukázka z dráhy,
klikněte na tlačítko Play

Působení

  • zúžení periferních cév díky působení na alfa receptory a následné kontrakci hladkých svalů, tím dochází k centralizaci oběhu, krev se soustřeďuje v životně důležitých centrálních orgánech (srdce, mozek, plíce), působí také pozitivně na srdeční činnost a dochází ke zvýšení krevního tlaku a tepu.

  • urychlení srdeční činnosti, zvýšení síly stahu srdečního svalu


  • rozšíření zornic, do očí vstupuje více světla (mydriáza)


  • Dále zvyšuje glykémii tím že:
    • snižuje hladinu inzulínu – což se zdá trochu kontraproduktivní, jelikož inzulín transportuje cukr do buněk (i do těch svalových). Avšak inzulín ukládá cukr do tuků nebo z nich v játrech tvoří glykogen (což při stresu není moc vhodné).
    • zvyšuje syntézu glukagonu, který štěpí glykogen v játrech na glukózu.

Použití

V akutní medicíně. Pro své mohutné účinky na srdce je používán v resuscitaci.

 Psychika

Aktivity spojené s uvolňováním adrenalinu do  krve pozitivně ovlivňují lidskou psychiku. Podle sexuologa  Radima Uzla zvyšuje adrenalin chuť na sex. [1]

Návrat na obsah