Co je to adrenalin? - Adrenálium

Přejít na obsah

Adrenalin (epinefrin), je hormon vyměšovaný dření nadledvinek. Připravuje tělo na výkon, je základním hormonem stresové reakce „útok nebo útěk“. Adrenalin společně s kortizolem se podílejí na udržení organismu při životě při stresové reakci. Působí proti sobě. Adrenalin se snaží "vyhecovat" tělo k co největším výkonům. Kortizol ho brání před poškozením od účinků adrenalinu.

Molekula adrenalinu

Působení
  

  

zúžení periferních cév díky působení na alfa-receptory a následné kontrakci hladkých svalů, tím dochází k tzv. centralizaci oběhu, krev se soustřeďuje v životně důležitých centrálních orgánech (srdce, mozek, plíce), působí také pozitivně na srdeční činnost a dochází ke zvýšení krevního tlaku a tepu.

  

urychlení srdeční činnosti, zvýšení síly stahu srdečního svalu

  

působí také na hladkou svalovinu průdušek – rozšiřuje jejich průsvit (bronchodilatace) a zlepšuje tak ventilaci plic

  

rozšíření zornic, do očí vstupuje více světla (mydriáza)

  

aktivace potních žláz

  

zvyšuje glykémii (hladinu glukózy v krvi), tím že zvyšuje hladinu glukagonu, který dává povel játrům, aby štěpily glykogen (živočišný škrob) na glukózu (zdroj energie).

  

Dále zvyšuje glykémii tím že:

   snižuje inzulín – což se zdá trochu kontraproduktivní, jelikož inzulín     transportuje cukr do buněk (i do těch svalových). Avšak inzulín ukládá
    
cukr do tuků, nebo z nich v játrech tvoří glykogen (což při stresu není moc     vhodné).

   zvyšuje syntézu glukagonu, který štěpí glykogen v játrech na glukózu.

videoukázka z dráhy,
klikněte na tlačítko Play

Další videoukázky jsou zde ...


Na veškeré služby v penzionu Motobydlo, tj. ubytování, stravování i nápoje z baru vám dáme slevu 5_% z vašich plateb za všechny herní či sportovní atrakce našeho Sportcentra Adrenalium.

Použití

V akutní medicíně. Pro své mohutné účinky na srdce je používán v resuscitaci.

 Psychika

Aktivity spojené s uvolňováním adrenalinu do  krve pozitivně ovlivňují lidskou psychiku. Podle sexuologa  Radima Uzla zvyšuje adrenalin chuť na sex. [1]

Návrat na obsah